Jak podłączyć oświetlenie szynowe? Poradnik
Oświetlenie szynowe może być jedno lub trójfazowe. Spotkać je można w mieszkaniach czy domach. Wystarczy wcisnąć włącznik, aby zapaliły się wszystkie lampy zamontowane w prowadnicy. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje szyn oraz zastosowanie oświetlenia. Poznaj etapy montażu. Odkryj wady i zalety takiego rozwiązania! Jak dokonać wyboru? Sprawdzamy!
Wybór oświetlenia szynowego
Oświetlenie szynowe występuje w sklepach w różnych formach. Różnią się od siebie długością, szerokością czy kolorem. Szyny mogą być niewidoczne lub wyeksponowane. W postaci interesującego kształtu mogą zdobić ścianę czy sufit. Mogą być przy tym łączone przez różne łączniki. Spośród szyn wyodrębnia się:
wpuszczane,
natynkowe,
zwieszane.
Najpopularniejsze są wpuszczane i natynkowe. Do nowoczesnych pomieszczeń poleca się za to zwieszane sufitowe.
Jak zamontować oświetlenie szynowe?
Przed montażem oświetlenia i systemu szynowego należy poznać składające się na nie części. Przede wszystkim są to lampy na szynach, które powinny pasować do szynoprzewodu. Najlepiej wybrać model z uniwersalnym złączem. Głównym elementem systemu są szynoprzewody. Rozprowadza się dzięki nim wzdłuż siebie zasilanie. Poza tym ważny jest sposób montowania. Do akcesoriów za to zaliczają się:
zasilanie,
łączniki,
zaślepki,
dodatkowe.
Do montażu systemów oświetleniowych będziesz potrzebować: centymetra, ołówka, śrubokręta, śrub i kołków, wiertarki. Następnie znajdź miejsce do instalacji systemu szynowego. Wyłącz bezpieczniki. Potem zamontuj oświetlenie sufitowe szynowe. Zainstaluj jedną czy więcej szyn. Połączysz je z użyciem łączników. Następnie przyłóż do sufitu szynę. Zaznacz ołówkiem miejsce do wywiercenia otworów.
Następnie podłącz do kostki przewody. Jest to niewielkich rozmiarów element z plastiku. Dzięki niemu podłącza się 2 przewody elektryczne. Ważne, aby przed ich podłączeniem pozbyć się kawałka izolacji, który znajduje się przy przewodach na długości około 5 mm. Warto wiedzieć, że kostka ma 2-3 otwory na przewody. Wyróżnia się przewody:
fazowy – brązowy lub czarny,
zerowy – niebieski,
ochronny – zielony lub żółty.
Następnie śruby dokręć śrubokrętem. Na koniec zainstaluj reflektory na szynie. Wykorzystuje się w tym celu zawiasy na klik.
Zastosowanie
Jak się okazuje, oświetlenie szynowe sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Szczególnie jednak dobrze wygląda w jadalni, gdzie oświetla stół. Znajduje się też często w salonach. Z kolei w łazienkach spotkać je można rzadko, gdyż bardziej funkcjonalne są plafony. Polecane jest za to w sypialniach czy garderobach, jak również w:
gabinetach,
sklepach,
restauracjach,
biurach.
Jakie są zalety i wady szynowego oświetlenia?
Oświetlenie szynowe LED ma swoje blaski i cienie. Do ich zalet należy funkcjonalność. Dzięki niemu można dostosować intensywność i kierunek światła do preferencji. Poza tym pozwalają na podkreślenie przedmiotów w mieszkaniu. Dodatkowo istnieje opcja łączenia ze sobą różnych części szyn. W ten sposób można przygotować oświetlenie dostosowane do potrzeb. Będą przy tym stanowić idealną dekorację sufitu czy ściany.
Z kolei do wad tego typu oświetlenia zalicza się wymóg przeprowadzenia odpowiedniego montażu. Dlatego najlepiej zlecić to fachowcom. Koszt zwiększa specjalne okablowanie i zasilacze.
Systemy szynowe sprawdzają się jako dodatek wystroju w nowoczesnych mieszkaniach. Szczególnie dobrze się będzie prezentować:
w salonie,
w kuchni,
w korytarzu,
w sypialni.
Oświetlenie tego rodzaju jest uniwersalne. Sprawdzi się przy różnych stylach wnętrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana