Jak oświetlić imprezę? Popularne nośniki światła
Oświetlenie sceniczne jest sterowane i montowane przez profesjonalistów. Warto wiedzieć, jakie istnieją jego rodzaje. Przykładem może być oświetlenie ledowe, laserowe, w formie reflektorów czy ruchomych głowic. Żarówki, girlandy czy lampy wiszące i na statywach to główne źródła światła. Dowiedz się, dlaczego światło jest takie ważne. Poznaj główne zasady prawidłowego oświetlenia!
Jakie są typy oświetlenia imprezowego?
Chcesz wskazać na dany element sali konferencyjnej? A może potrzebujesz podkreślić konkretne miejsce? Zdecyduj się na punktowe oświetlenie, łańcuchy LED, lampy wiszące czy na statywach. Dzięki nim otrzymasz właściwy klimat oraz barwę.
Inaczej będzie wyglądać oświetlenie zewnętrzne w plenerze. Klimatyczne błękity, pomarańcze, żółcie czy zielenie sprawdzą się na:
koncertach,
biesiadach,
piknikach,
eventach integrujących.
Dekoracyjne żarówki lub girlandy do zawieszania na dużych odległościach, naturalny ogień, a więc świece czy pochodnie to inne opcje. Inne lampy oświetleniowe sprawdzą się do wydarzeń masowych. Seminaria, targi, jubileusze czy koncerty mogą gromadzić wiele tysięcy osób. Konieczne jest spełnianie wymogów przepisów bezpieczeństwa. Dlatego drogi ewakuacyjne, punkty informacyjne czy medyczne powinny być odpowiednio podkreślone. Wtedy najlepiej zastosować podświetlane znaki czy tablice.
W przypadku sceny i trybun wskazane jest zastosowanie całego systemu. Scena zwykle otoczona jest rzędami sterowanych reflektorów. Natomiast miejsca siedzące są często podświetlone kolorowymi taśmami. Podobne oświetlenie sceniczne znajdziesz w kinach czy teatrach, ale na mniejszą skalę. Nie można także pominąć restauracji i lokali muzycznych, a więc klubów. Często spotkać tam można dyskotekowe światła i oryginalne efekty świetlne.
Główne zasady oświetlenia
W sklepach z oświetleniowymi artykułami znajdziesz różne modele. Ich dobór wpłynie na odbiór i emocje osób na sali. Przy tym warto poznać zasady, jak zaplanować oświetlenie. Po pierwsze weź pod uwagę charakter imprezy. Inaczej będzie wyglądał bankiet dużej firmy, która prezentuje nowy produkty, a inaczej koncert, gdzie światło musi współgrać z muzyką. W przypadku widowiska tanecznego sprawdzi się pokaz laserowy.
Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia, które chcesz oświetlić. Ponieważ światło w zamkniętych pomieszczeniach ulega rozproszeniu, kąt padania będzie różny zależnie od wielkości sali. Od tego zależy układ reflektorów o dużej mocy lub lampy.
Po trzecie wybierz właściwy sprzęt do oświetlenia sceny. Do wyboru masz projektory, lasery, reflektory czy świetlne girlandy. Znajdziesz je w ofercie agencji eventowej. Ostatnią kwestią jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Nie tylko wymagany jest sprzęt, ale również oprogramowanie. Dzięki niemu można sterować laserami, reflektorami i lampami. Specjaliści odpowiadają za właściwe świetlne parametry. W odpowiedniej chwili zmienią kolor czy wzór.
Dlaczego oświetlenie jest takie ważne?
Odpowiednio dobrane oświetlenie sceniczne sprawia, że odbiór wydarzenia będzie łatwiejszy. Najlepiej do montażu wynająć specjalistów. Samodzielne ustawienie nośników światła może być ciężkie. Przy tym warto wiedzieć, że inaczej będą wyglądać w środku pomieszczenia czy na zewnątrz. Rodzaj eventu sprawia, że dopasowuje się właściwe urządzenia. Od tego zależy ustawienie lamp czy reflektorów. Co ciekawe, ciepłe światło zmienione na zimne może znacząco wpłynąć na odbiór wydarzenia. Ciepłe barwy są przyjemne, dlatego często wybierane są na koncerty. Zimne za to towarzyszą konferencjom, a więc tam, gdzie wymagany jest profesjonalizm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana